Lista Autori
 

Autorii noștri sunt :
- scriitori celebri sau binecunoscuți : Raymond W. Drake, Paul Ștefănescu,Paul Lazăr Tonciulescu, Eugen Celan, Adrian Bucurescu, Florin Gheorghiță, Alexandru Doboș, prof. Tudor Diaconu, Viorel Cacoveanu.
- debutanți la Editura Obiectiv : Cornel Bârsan, Valentin-Ovidiu Vâzdoagă, Dan Alexe, Dana Simedrea, Valentin Vasilescu, Liviu Predescu, Radu Gh. Popescu.
- personalități : Florian Gârz, Teodor Filip.


BIOGRAFII

 

EUGEN  DELCEA - De văzut Pagina editorului !!!! Filmare 27.10.2007 - emisiune DDTV - durata 3:30:41


Iunie 1988 (31 ani)

Minerva - Sala Maura - Revelion 2014 (57 ani)

nǎscut în 08.06.1957, la Craiova;
1964 - 1968 – Liceul „Frații Buzești” Craiova (clasele I-IV)
1968 - 1976 – Liceul „Nicolae Bălcescu” Craiova (clasele V-XII)
iunie 1976 – admis cu media 8,24 la ASE București - Relații Economice Internaționale (REI)
01.10.1976 – incorporat la UM 01247 Galați (TR, 9 luni); ultimele 2 luni - la Divizia de la Brăila (colectiv hărți pentru general)
iunie 1981 -  absolvit ASE - Comerț ; în mai 1977, s-a desființat REI, prin comasarea cu Comerț interior și s-a înființat Secția Turism; anul I - șef de grupă; lucrare de diplom㠄Societățile transnaționale” (temă abordată doar de Ilie Șerbănescu, viitorul ministru)
● 16.10.1981 - 31.10.1984 – FPL Deta (Timiș), Birou Desfacere (stagiatură); din 16.10.1983 - șef Comp. Export - Import
● 1983 – Centrul de Perfecționare al Ministerului Lemnului (Bușteni) - perfecționări pentru șef Export (singurul absolvent cu 10 din istoria Centrului) și șef Desfacere (nefinalizată, transferat)
● 01.11.1984 - 31.01.1991 - Centrala Industriei Electrotehnice (CIE) Craiova - Serv. Export-Import (economist principal III, II)
● septembrie 1988 – Târgul Internațional Plovdiv; găsit clienții și demarat contractarea unui obiectiv complex în Kuweit (100 milioane dol.)
● septembrie 1989 – Târgul Internațional Damasc - introdus pe piața siriană generatoare, ventilatoare de tavan etc
● 01.02.1991 - 28.02.1993 – ziarul „Cuvîntul libertății” Craiova
● 01.03.- 31.12.1993 – șomer; colaborator la publicațiile „Adevărul”, „Dimineața”, „Infractorul”, „Crișana” etc (până în 1996)
● 01.01.1994 - 31.05.1995 – redactor principal  I  la „Adevărul” SA
● 01.06. - 30.11.1995 – redactor Ev. zilei
● 25.09.1995-25.10.1998 – patron/director revista „OBIECTIV MAGAZIN” (difuzare în Oltenia, 5 județe), 156 de apariții săptămânale; anterior, înregistrat la OSIM marca „Obiectiv”
● 1.715 articole publicate în perioada 26.03.1990 - 15.10.1998 (200 pe an, medie)
● 01.10.1997 – editat prima carte : „Războiul parapsihologic împotriva României” (Teodor Filip); 172 de cărți editate până în prezent
● mai 1998 – prima carte proprie publicată : „Secretele lui Pavel Coruț” ; 35 de cărți proprii publicate până în prezent.

       Cǎrți  publicate :

          1. - „Secretele lui Pavel Coruț”  (mai 1998)
       2-3. - „Craiova Maxima” - vol. I-II (1999)
          4. - „SECRETELE TERREI - Istoria începe în Carpați” (colab.)
          5. - „SECRETELE TERREI - Istoria începe în Carpați” - vol. II
          6. - „SECRETELE TERREI - Istoria începe în Carpați” - vol. III
           7. - „SECRETELE TERREI - Istoria începe în Carpați”   - vol. IV
          8. - „SECRETELE TERREI - Istoria începe în Carpați”   - vol.  V
          9. - „Noua Apocalips㔠(colab.)
         10. - „Istoria secretă a Omenirii”
         11. - „Marile Enigme”
         12. - „Istoria secretă a Omenirii” - vol. II
         13. - „Marile Enigme” - vol. II
         14. - „Prada România”
         15. - „Prada România” - vol. II
         16. - „Prada România” - vol. III
         17. - „Londra, coroana Imperiului”
         18. - „Iisus, Fiul Daciei” (03.05.2010)
         19. - „Planul Apocalipsa”
         20. - „Da.kia, Țara Sfânt㔠(01.11.2012)
         21. - „Planul Apocalipsa” - vol. II
         22. - „Planul Apocalipsa” - vol. III
         23. - „Marea Trădare a României”
         24. - „Marea Trădare a României” - vol. II
         25. - „Da.kia, Țara Creației”
         26. - „Adevăratul Dumnezeu”
         27. - „Securitatea și Mafia” 
         28. - „Salvatorii Omenirii”
         29. - „Marea Trădare a României” - vol. III
         30. - „Salvatorii României ”
         31. - „Adevăruri Interzise” - vol. II
         32. - „Marea Trădare a României” - vol. IV
         33. - „Adevăruri Interzise” - vol. III
         34. - „Adevăratul Dumnezeu” - vol. II
         35. - „Marea Trădare a României” - vol. V

 

Colonel (r) FLORIAN  GÂRZ


S-a născut la 1 aprilie 1935, în satul Borozel, comuna Borod, din județul Bihor. În urma Dictatului de la Viena din 1940, familia s-a refugiat în Banat.

A absolvit șapte clase în municipiul Reșița, remarcându-se ca un elev de excepție. De la vârsta de 16 ani, s-a dedicat carierei militare, urmând cursurile Liceului Militar “Dimitrie Cantemir”, pe care l-a absolvit în 1954, făcând parte dintr-o “promoție de aur” care l-a inclus și pe marele poet, scriitor și dramaturg Marin Sorescu.

A absolvit Școala Militară de ofițeri “Nicolae Bălcescu” în 1957, Academia de Înalte Studii Militare în 1972 și Cursul Post-Academic de Strategie în 1986, toate cu titlul de șef de promoție.

Cariera militară, de la gradul de locotenent până la cel de colonel, și-a derulat-o în cadrul Direcției de Informații Militare.

Între 1961 și 1975, a îndeplinit misiuni pe linie de cercetare strategică la Londra, Beijing și Ankara.

În momentele de tensiune maximă ale epocii Războiului Rece, cum au fost criza rachetelor din Cuba din 1962, “Războiului de 6 zile” din 1967 și “Războiul Yom Kippur din 1973, debarcarea militară turcească din Cipru în 1974, conflictul militar anglo-argentinian din Atlanticul de Sud din 1982, precum și fenomenele de criză din fosta lume comunistă, mai ales cele din Polonia de după 1981, s-a dovedit a fi un expert atât în culegerea de informații, cât și în cea de analiză și prognoză, anticipând cu precizie evoluții acolo unde servicii străine de informații de mare prestigiu au eșuat.

În perioada 1978-1981 a condus activitatea de culegere de informații în spațiul statelor membre în N.A.T.O., iar  în  perioada 1982-1984 a fost șeful Secției analiză-sinteză din D.I.M. A fost destituit din această funcție de către ministrul Apărării Naționale, general Constantin Olteanu, pentru “atitudine necorespunzătoare față de comandantul suprem” în iunie 1984(solicitase demisia lui Nicolae Ceaușescu).

În perioada 1991-1997, a deținut funcția de consilier în Departamentul pentru Apărare, Siguranță Națională și Ordine Publică și de șef al Secretariatului Consiliului Suprem de Apărare a Țării din cadrul Președinției României.

Este autor a numeroase studii de specialitate, printre care „Surprinderea în războiul modern” și „Bătălia aeroterestră 2000”, publicate în anii ’80 și confirmate, în special de războiul din Golful Persic din 1990-1991.

Cărțile sale „Jugoslavia în flăcări” (1993), „N.A.T.O. – Globalizare sau dispariție” (1995), „Expansiunea spre est a N.A.T.O.” (1997) sunt modele de geopolitică aplicată, constituind material bibliografic în toate centrele de învățământ superior, atât militare, cât și civile.

A publicat, la Editura OBIECTIV: „CIA contra KGB (1999), „Ghidul spionului român” (2001), „Spionajul total în acțiune” (2001), „Democrația hienelor / Spionaj, sânge și teroare” și „Spionaj și diversiune“  (2002), „Spionajul și Puterea”, „Spionaj și sex” (2003), „Noua Apocalipsă”, „Apocalipsa și România” (2004), „Cavalerii Apocalipsei” (2005)„Antichrist în război” - vol.I-II (2006), „Pápá, marele spion”(2007), „Judecata de Apoi”(2007), „Turnul Babel”(2008), „Spionul Universal”(2008), „Turnul Babel”- vol. II (2009), „Marea Înșelăciune”(2009), „Ultimul Imperiu”, „Imperiile Râului”(2010), „Viitorul Secret”, „Noul Popor Ales” (2011), „Satan contra Antichrist”,„Războiul Giganților” (2012), „Consilier la Cotroceni” (2013), „Marea Apocalips┠(2014).

Cei care-l cunosc, din țară și străinătate, îl apreciază ca pe un analist politico-militar ce nu a fost nicicând surprins de evenimente.


Lt. col. (r) TEODOR FILIP


- născut în 23.03.1943, la Râmnicu Vâlcea;

- 1961 - absolvit Liceul "Emanoil Gojdu" - Oradea;

- 21.08.1964 - absolvit Școala de Ofițeri M.I. Oradea;

- repartizat la Batalionul Trupelor de Securitate Oradea, ca locotenent și comandant de pluton, ulterior avansat comandant de companie;

- martie 1976 - selecționat pentru U.S.L.A. (recent înființată);

- 03.05.1976 - transferat la U.S.L.A., repartizat în Statul Major al unității, ca ofițer (căpitan) cu pregătirea militară a cadrelor;

Începând cu martie '77 și până la pensionarea sa pe caz de boală (două preinfarcturi și lombosciatică) datorată specificului activității, a primit diferite responsabilități, toate la nivelul funcției de colonel:

- șef al Serviciului pentru paza și apărarea ambasadelor și a reședințelor diplomaților acreditați în România (obiectivele de competența U.S.L.A.);

- responsabil de pregătirea antitero a cadrelor din unitate și teritoriu (în cadrul Colectivului Învățământ al U.S.L.A.);

- comandant de schimb la Aeroportul Internațional Otopeni, răspunzând de controlul antitero și antideturnare;

Teodor Filip a fost pensionat medical cu gradul de locotenent-colonel.

Cărți publicate: „Războiul parapsihologic împotriva României”, „Teroriștii printre noi”, „Conspirația Satanei - Ținta România” - vol.I-III, „Adevăruri explozive” - vol.I-III, „Oculta Mondial㔠- vol.I-III, „Marele Satan” - vol.I-III, „Micul Satan”, „Falimentarea României“ , „Pământul Făgăduinței“ , „Guvernul Mondial – coșmarul Omenirii“ , „Apocalipsa lui Antichrist“ - vol. I - II, „Agenții lui Satan“, „Dacia Ascunsă“, „Marile Secrete - trecut, prezent, viitor“, „Trădarea României“.

Decedat în 4 iulie 2013.


copyright © 2004 Editura OBIECTIVź, Craiova

Web design by PC